Aries Electronics, Inc. 10-6823-90TWR
10-6823-90TWR picture photo
Mfg. Part Number
10-6823-90TWR
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN
Datasheet Download
10-6823-90TWR.pdf
Availability of 10-6823-90TWR
QUANTITY
10-6823-90TWR Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-6823-90TWR
Internal Part NumberEIS-10-6823-90TWR
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)10 (2 x 5)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-6823-90TWR
Related Links10-682, 10-6823-90TWR Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-6823-90TWR Details Description
Related parts for 10-6823-90TWR
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf