Amphenol Industrial 10-72628-20S
10-72628-20S picture photo
Mfg. Part Number
10-72628-20S
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-72628-20S.pdf
Availability of 10-72628-20S
QUANTITY
10-72628-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72628-20S
Internal Part NumberEIS-10-72628-20S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72628-20S
Related Links10-726, 10-72628-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72628-20S Details Description
Related parts for 10-72628-20S
Crystal 28.63636MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC MPU I960 50MHZ 168CPGA datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 3.7V 5VSOF datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS R/A datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
I2 DIE (ATP-203) (190475810) datasheet.pdf
RES 499 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCB 10COND datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf