FFF 10005639-11109LF
10005639-11109LF picture photo
Mfg. Part Number
10005639-11109LF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - Inline Module Sockets
Brief Description
CONN DIMM DDR2 240POS VERT PCB
Datasheet Download
10005639-11109LF.pdf
Availability of 10005639-11109LF
QUANTITY
10005639-11109LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10005639-11109LF
Internal Part NumberEIS-10005639-11109LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI-O Connections Product Portfolio
PCN Design/SpecificationDDR II, FBDIMM Housing Standoff 27/Mar/2007
PCN Assembly/OriginDDRII, DDR II Site Transfer 26/Apr/2007
Memory Connectors 27/Sept/2010
PCN PackagingMultiple Devices 24/Jul/2015
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - Inline Module Sockets
Series10005639
PackagingTray
Connector StyleDIMM
Number of Positions240
Memory TypeDDR 2 SDRAM
StandardsMO-237
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Latches
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10005639-11109LF
Related Links10005639, 10005639-11109LF Datasheet, FFF Distributor
10005639-11109LF Details Description
Related parts for 10005639-11109LF
IC KIT MULTIPROTOCOL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
BOARD EVAL MC33593 ROMEO2 RF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.080" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X2 W/ADH datasheet.pdf
IC AMP RF LNA MMIC 6XSON datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf