FFF 10011649-202LF
10011649-202LF picture photo
Mfg. Part Number
10011649-202LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN ARRAY MALE 100POS SMD
Datasheet Download
10011649-202LF.pdf
Availability of 10011649-202LF
QUANTITY
10011649-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10011649-202LF
Internal Part NumberEIS-10011649-202LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationColor 29/Mar/2012
Plating 07/Jan/2012
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesMEG-Array®, MezzSelect™
PackagingBulk
Connector TypeArray, Male Pins
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows10
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.132" (3.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10011649-202LF
Related Links1001164, 10011649-202LF Datasheet, FFF Distributor
10011649-202LF Details Description
Related parts for 10011649-202LF
RES CAP BLEEDER 25K OHM 5% 13W datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN 24POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf