FFF 10018783-10021TLF
10018783-10021TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018783-10021TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
PCI EXPRESS 2X32 POS BK
Datasheet Download
10018783-10021TLF.pdf
Availability of 10018783-10021TLF
QUANTITY
10018783-10021TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018783-10021TLF
Internal Part NumberEIS-10018783-10021TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 08/Aug/2013
GXT Plating Revision 19/Nov/2013
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions64
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018783-10021TLF
Related Links10018783, 10018783-10021TLF Datasheet, FFF Distributor
10018783-10021TLF Details Description
Related parts for 10018783-10021TLF
HEX STANDOFF 10-32 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 40V 3A I-PAK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
SENSOR SS BASIC SHAPED LEVER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 30"W datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MICRO 25C P 48" YEL NI datasheet.pdf