FFF 10018783-10111TLF
10018783-10111TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018783-10111TLF
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB
Datasheet Download
10018783-10111TLF.pdf
Availability of 10018783-10111TLF
QUANTITY
10018783-10111TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018783-10111TLF
Internal Part NumberEIS-10018783-10111TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
Standard Package60
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 21
Number of Positions64
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018783-10111TLF
Related Links10018783, 10018783-10111TLF Datasheet, FFF Distributor
10018783-10111TLF Details Description
Related parts for 10018783-10111TLF
CONN TAP 22-16 AWG RED datasheet.pdf
CONN MOD COUPLING FRAME SET 2F datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO15 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 336MA 620 MOHM datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 2.5KV AXIAL datasheet.pdf