Panasonic Electronic Components ECQ-E4273KFB
ECQ-E4273KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4273KFB
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4273KFB.pdf
Availability of ECQ-E4273KFB
QUANTITY
ECQ-E4273KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4273KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4273KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.217" W (10.30mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4273KFB
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4273KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4273KFB Details Description
Related parts for ECQ-E4273KFB
BIT SET ASSORTED W/CASE 25PC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN 500MCM #3/8 AMPOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
1000UF 100V 25X30MM 85C 12000H datasheet.pdf