FFF 10035465-101LF
10035465-101LF picture photo
Mfg. Part Number
10035465-101LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RECEPT 120POS 3MM VERT PCB
Datasheet Download
10035465-101LF.pdf
Availability of 10035465-101LF
QUANTITY
10035465-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10035465-101LF
Internal Part NumberEIS-10035465-101LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAirmax
PCN Design/SpecificationAIRMAX VS Modify PTH 14/May/2010
Airmax Housing 30/Mar.2011
PCN Assembly/OriginAirMax/Location 06/Mar/2013
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VS®
PackagingBulk
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.055" (1.40mm)
Number of Rows12
Number of Columns10
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical40 Differential Pairs, 40 Ground
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10035465-101LF
Related Links1003546, 10035465-101LF Datasheet, FFF Distributor
10035465-101LF Details Description
Related parts for 10035465-101LF
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEAD UNIT FOR UV POWER MONITOR datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN UHF JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf