TE Connectivity Deutsch Connectors DJT16E15-35PC
DJT16E15-35PC picture photo
Mfg. Part Number
DJT16E15-35PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DJT16E15-35PC.pdf
Availability of DJT16E15-35PC
QUANTITY
DJT16E15-35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT16E15-35PC
Internal Part NumberEIS-DJT16E15-35PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT16E15-35PC
Related LinksDJT16E, DJT16E15-35PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT16E15-35PC Details Description
Related parts for DJT16E15-35PC
FLEX CABLE - AFK22A/AE22/AFK22A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PTC RESET 16V SMD 1812 1.25A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 11 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf