E-Switch 1003P1T5B3M2QEH
1003P1T5B3M2QEH picture photo
Mfg. Part Number
1003P1T5B3M2QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
1003P1T5B3M2QEH.pdf
Availability of 1003P1T5B3M2QEH
QUANTITY
1003P1T5B3M2QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 1003P1T5B3M2QEH
Internal Part NumberEIS-1003P1T5B3M2QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length23.12mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1003P1T5B3M2QEH
Related Links1003P1T, 1003P1T5B3M2QEH Datasheet, E-Switch Distributor
1003P1T5B3M2QEH Details Description
Related parts for 1003P1T5B3M2QEH
LED 7-SEG 3DIG CA HRED RHDP .56" datasheet.pdf
EVAL BOARD DUAL OPAMP FOR 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE USB A TO MINI B datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 500MHZ 28PLCC datasheet.pdf