E-Switch 1004P1T6B11M2QE
1004P1T6B11M2QE picture photo
Mfg. Part Number
1004P1T6B11M2QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V
Datasheet Download
1004P1T6B11M2QE.pdf
Availability of 1004P1T6B11M2QE
QUANTITY
1004P1T6B11M2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004P1T6B11M2QE
Internal Part NumberEIS-1004P1T6B11M2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
PackagingBulk
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004P1T6B11M2QE
Related Links1004P1T, 1004P1T6B11M2QE Datasheet, E-Switch Distributor
1004P1T6B11M2QE Details Description
Related parts for 1004P1T6B11M2QE
GDT 470V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 280 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf