| Internal Part Number | EIS-10054652-10210TLF | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Card Type | PCI Express™ | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | - | |
| Number of Positions | 200 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | Board Guide, Locking Ramp | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder, Staggered | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Contact Type | Cantilever | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |