FFF 10056844-106LF
10056844-106LF picture photo
Mfg. Part Number
10056844-106LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
QKE HDR SS STR DP
Datasheet Download
10056844-106LF.pdf
Availability of 10056844-106LF
QUANTITY
10056844-106LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056844-106LF
Internal Part NumberEIS-10056844-106LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,170
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056844-106LF
Related Links1005684, 10056844-106LF Datasheet, FFF Distributor
10056844-106LF Details Description
Related parts for 10056844-106LF
OSC VCXO 65.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
PRES SWITCH W/GAUGE NPN OPEN COL datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf