FFF 10056844-140LF
10056844-140LF picture photo
Mfg. Part Number
10056844-140LF
Brief Description
CONN HEADER 40POS PIP VERT 30AU
Datasheet Download
10056844-140LF.pdf
Availability of 10056844-140LF
QUANTITY
10056844-140LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056844-140LF
Internal Part NumberEIS-10056844-140LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056844-140LF
Related Links1005684, 10056844-140LF Datasheet, FFF Distributor
10056844-140LF Details Description
Related parts for 10056844-140LF
TRANS PNP 400V 0.2A SOT 223 datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SMD datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 203/18 datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf