FFF 10073599-018LF
10073599-018LF picture photo
Mfg. Part Number
10073599-018LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
MINITEK ACTIVE LATCH HSG
Datasheet Download
10073599-018LF.pdf
Availability of 10073599-018LF
QUANTITY
10073599-018LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10073599-018LF
Internal Part NumberEIS-10073599-018LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10073599-018LF
Related Links1007359, 10073599-018LF Datasheet, FFF Distributor
10073599-018LF Details Description
Related parts for 10073599-018LF
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 91A ECO-PAC2 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf