FFF 10076801-101-06LF
10076801-101-06LF picture photo
Mfg. Part Number
10076801-101-06LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
BERGSTIK HDR PIP
Datasheet Download
10076801-101-06LF.pdf
Availability of 10076801-101-06LF
QUANTITY
10076801-101-06LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10076801-101-06LF
Internal Part NumberEIS-10076801-101-06LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10076801-101-06LF
Related Links10076801, 10076801-101-06LF Datasheet, FFF Distributor
10076801-101-06LF Details Description
Related parts for 10076801-101-06LF
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .013-.020 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 11.5A 5.5 MOHM datasheet.pdf