FFF 10078995-G02-24ULF
10078995-G02-24ULF picture photo
Mfg. Part Number
10078995-G02-24ULF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH
Datasheet Download
10078995-G02-24ULF.pdf
Availability of 10078995-G02-24ULF
QUANTITY
10078995-G02-24ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10078995-G02-24ULF
Internal Part NumberEIS-10078995-G02-24ULF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10078995-G02-24ULF
Related Links10078995-, 10078995-G02-24ULF Datasheet, FFF Distributor
10078995-G02-24ULF Details Description
Related parts for 10078995-G02-24ULF
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.55 OHM datasheet.pdf