API Delevan 1008-153J
1008-153J picture photo
Mfg. Part Number
1008-153J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
1008-153J.pdf
Availability of 1008-153J
QUANTITY
1008-153J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-153J
Internal Part NumberEIS-1008-153J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating194mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-153J
Related Links1008, 1008-153J Datasheet, API Delevan Distributor
1008-153J Details Description
Related parts for 1008-153J
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 450MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 324BGA datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 138 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 18"XNH A CRS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 54MM datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf