FFF 10082202-405-06LF
10082202-405-06LF picture photo
Mfg. Part Number
10082202-405-06LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PCIE PRESS FIT
Datasheet Download
10082202-405-06LF.pdf
Availability of 10082202-405-06LF
QUANTITY
10082202-405-06LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10082202-405-06LF
Internal Part NumberEIS-10082202-405-06LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.346" (8.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10082202-405-06LF
Related Links10082202, 10082202-405-06LF Datasheet, FFF Distributor
10082202-405-06LF Details Description
Related parts for 10082202-405-06LF
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 1.6A 10SON datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 0.2" 4CHAR ORANGE datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
TRIMMER 220K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FANOUT/BUFFER DIFF 64QFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf