FFF 10084587-101LF
10084587-101LF picture photo
Mfg. Part Number
10084587-101LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
4PVR 6I 2MM INTEL
Datasheet Download
10084587-101LF.pdf
Availability of 10084587-101LF
QUANTITY
10084587-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10084587-101LF
Internal Part NumberEIS-10084587-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VS®
PackagingTray
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions72
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows12
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10084587-101LF
Related Links1008458, 10084587-101LF Datasheet, FFF Distributor
10084587-101LF Details Description
Related parts for 10084587-101LF
RES SMD 6.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
EJECTOR MINI LOCATOR datasheet.pdf
INDICATOR YELLOW REC.24V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf