FFF 10087119-116LF
10087119-116LF picture photo
Mfg. Part Number
10087119-116LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN FFC
Datasheet Download
10087119-116LF.pdf
Availability of 10087119-116LF
QUANTITY
10087119-116LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087119-116LF
Internal Part NumberEIS-10087119-116LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087119-116LF
Related Links1008711, 10087119-116LF Datasheet, FFF Distributor
10087119-116LF Details Description
Related parts for 10087119-116LF
RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS RT ANG T/H TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123F datasheet.pdf