| Internal Part Number | EIS-10087119-140LF | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Quickie™, Basics+ | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 40 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.228" (5.80mm) | |