FFF 10087120-218LF
10087120-218LF picture photo
Mfg. Part Number
10087120-218LF
Datasheet Download
10087120-218LF.pdf
Availability of 10087120-218LF
QUANTITY
10087120-218LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087120-218LF
Internal Part NumberEIS-10087120-218LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package288
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087120-218LF
Related Links1008712, 10087120-218LF Datasheet, FFF Distributor
10087120-218LF Details Description
Related parts for 10087120-218LF
IDC CABLE - MKS10K/MC10G/MKS10K datasheet.pdf
CABLE MOLDED RG58/U 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 200CPR datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf