FFF 10087120-240LF
10087120-240LF picture photo
Mfg. Part Number
10087120-240LF
Datasheet Download
10087120-240LF.pdf
Availability of 10087120-240LF
QUANTITY
10087120-240LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087120-240LF
Internal Part NumberEIS-10087120-240LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087120-240LF
Related Links1008712, 10087120-240LF Datasheet, FFF Distributor
10087120-240LF Details Description
Related parts for 10087120-240LF
CONN HDR VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EDGE CONTROLLER (3 ALARM INPUTS) datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
ANTENNA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf