API Delevan 1008R-271G
1008R-271G picture photo
Mfg. Part Number
1008R-271G
Brief Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
1008R-271G.pdf
Availability of 1008R-271G
QUANTITY
1008R-271G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-271G
Internal Part NumberEIS-1008R-271G
Material - CoreFerrite
Inductance270nH
Tolerance±2%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-271G
Related Links1008R, 1008R-271G Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-271G Details Description
Related parts for 1008R-271G
IC MICROMANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf