API Delevan 1008R-472H
1008R-472H picture photo
Mfg. Part Number
1008R-472H
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM
Datasheet Download
1008R-472H.pdf
Availability of 1008R-472H
QUANTITY
1008R-472H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008R-472H
Internal Part NumberEIS-1008R-472H
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±3%
Current Rating334mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008R-472H
Related Links1008R, 1008R-472H Datasheet, API Delevan Distributor
1008R-472H Details Description
Related parts for 1008R-472H
IC COMPENSATR THERM MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf