FFF 10091777-F0E-60B
10091777-F0E-60B picture photo
Mfg. Part Number
10091777-F0E-60B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 4PVH 8COL
Datasheet Download
10091777-F0E-60B.pdf
Availability of 10091777-F0E-60B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091777-F0E-60B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091777-F0E-60B
Internal Part NumberEIS-10091777-F0E-60B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091777-F0E-60B
Related Links10091777, 10091777-F0E-60B Datasheet, FFF Distributor
10091777-F0E-60B Details Description
Related parts for 10091777-F0E-60B
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
MODULE DIGITAL COMPASS 3-AXIS 5-8 DAYS IN STOCK datasheet.pdf
MI-1 64 POSN HAND TOOL datasheet.pdf
DOOR STEEL 78.5X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONTROLLER 4-CAMERA PNP W/LCD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.1UH SMD datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf