FFF 10091836-W0J-70B
10091836-W0J-70B picture photo
Mfg. Part Number
10091836-W0J-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK
Datasheet Download
10091836-W0J-70B.pdf
Availability of 10091836-W0J-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091836-W0J-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091836-W0J-70B
Internal Part NumberEIS-10091836-W0J-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package304
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Blades
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091836-W0J-70B
Related Links10091836, 10091836-W0J-70B Datasheet, FFF Distributor
10091836-W0J-70B Details Description
Related parts for 10091836-W0J-70B
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
SPLIT ROD DBL EYE 1.25-1.49" 16" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 12A 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf