API Delevan 100R-122J
100R-122J picture photo
Mfg. Part Number
100R-122J
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 125MA 1 OHM
Datasheet Download
100R-122J.pdf
Availability of 100R-122J
QUANTITY
100R-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-122J
Internal Part NumberEIS-100R-122J
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating125mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-122J
Related Links100R, 100R-122J Datasheet, API Delevan Distributor
100R-122J Details Description
Related parts for 100R-122J
TVS DIODE 250VWM 425.25VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 55A 0.29 MOHM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 120V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf