API Delevan 100R-182J
100R-182J picture photo
Mfg. Part Number
100R-182J
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 102MA 1.5 OHM
Datasheet Download
100R-182J.pdf
Availability of 100R-182J
QUANTITY
100R-182J Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R-182J
Internal Part NumberEIS-100R-182J
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating102mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant95MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Package / CaseNonstandard, 2 Lead
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R-182J
Related Links100R, 100R-182J Datasheet, API Delevan Distributor
100R-182J Details Description
Related parts for 100R-182J
MOSFET N-CH 20V 75A I-PAK datasheet.pdf
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ETHERCAT DRIVE datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB SOIC16 datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf