Parlex Corp. 100R8-305B
100R8-305B picture photo
Mfg. Part Number
100R8-305B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 12"
Datasheet Download
100R8-305B.pdf
Availability of 100R8-305B
QUANTITY
100R8-305B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R8-305B
Internal Part NumberEIS-100R8-305B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors8
Pitch0.039" (1.00mm)
Length12" (304.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R8-305B
Related Links100R8, 100R8-305B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R8-305B Details Description
Related parts for 100R8-305B
BASIC STAMP REV DX MODULE datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 17.8A datasheet.pdf
CAP ALUM 6200UF 300V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf