E-Switch 100SP1T2B3M53QEH
100SP1T2B3M53QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T2B3M53QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP1T2B3M53QEH.pdf
Availability of 100SP1T2B3M53QEH
QUANTITY
100SP1T2B3M53QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T2B3M53QEH
Internal Part NumberEIS-100SP1T2B3M53QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T2B3M53QEH
Related Links100SP1T2, 100SP1T2B3M53QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T2B3M53QEH Details Description
Related parts for 100SP1T2B3M53QEH
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 110A 416W SP1 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .51M datasheet.pdf
CURRENT SENSE TRANSFORMER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
14 PIN RECEPTACLE 1.27MM I/O CON datasheet.pdf