Rubycon 100USC1800MEFCSN22X40
100USC1800MEFCSN22X40 picture photo
Mfg. Part Number
100USC1800MEFCSN22X40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100USC1800MEFCSN22X40.pdf
Availability of 100USC1800MEFCSN22X40
QUANTITY
100USC1800MEFCSN22X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100USC1800MEFCSN22X40
Internal Part NumberEIS-100USC1800MEFCSN22X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUSC Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSC
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100USC1800MEFCSN22X40
Related Links100USC1800, 100USC1800MEFCSN22X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100USC1800MEFCSN22X40 Details Description
Related parts for 100USC1800MEFCSN22X40
RES 470 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIZE 2 GUIDE PLATE FLT.MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf