Rubycon 100YXA100MEFC10X20
100YXA100MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
100YXA100MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXA100MEFC10X20.pdf
Availability of 100YXA100MEFC10X20
QUANTITY
100YXA100MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXA100MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-100YXA100MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXA100MEFC10X20
Related Links100YXA100, 100YXA100MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXA100MEFC10X20 Details Description
Related parts for 100YXA100MEFC10X20
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 56LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 9POS DSUB datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES 90.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf