ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61QDB42M18-250M3
IS61QDB42M18-250M3 picture photo
Mfg. Part Number
IS61QDB42M18-250M3
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
IS61QDB42M18-250M3.pdf
Availability of IS61QDB42M18-250M3
QUANTITY
IS61QDB42M18-250M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61QDB42M18-250M3
Internal Part NumberEIS-IS61QDB42M18-250M3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QUAD
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-BGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61QDB42M18-250M3
IS61QDB42M18-250M3 Details Description
Related parts for IS61QDB42M18-250M3
DIODE SCHOTTKY 35V 18A D2PAK datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1BKN/50 AR UC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 25A QC datasheet.pdf
WING LOCK WIRE CONNEC GREEN GR datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB32 M32 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf