Xilinx XC5VFX100T-1FFG1136I
XC5VFX100T-1FFG1136I picture photo
Mfg. Part Number
XC5VFX100T-1FFG1136I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA
Datasheet Download
XC5VFX100T-1FFG1136I.pdf
Availability of XC5VFX100T-1FFG1136I
QUANTITY
XC5VFX100T-1FFG1136I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC5VFX100T-1FFG1136I
Internal Part NumberEIS-XC5VFX100T-1FFG1136I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-5 FXT
Number of LABs/CLBs8000
Number of Logic Elements/Cells102400
Total RAM Bits8404992
Number of I/O640
Number of Gates-
Voltage - Supply0.95 V ~ 1.05 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1136-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1136-FCBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC5VFX100T-1FFG1136I
Related LinksXC5VFX100T, XC5VFX100T-1FFG1136I Datasheet, Xilinx Distributor
XC5VFX100T-1FFG1136I Details Description
Related parts for XC5VFX100T-1FFG1136I
IC REG LDO 9V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 11POS PCB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 213 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 48MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf