Rubycon 100YXJ10MT15X11
100YXJ10MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
100YXJ10MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YXJ10MT15X11.pdf
Availability of 100YXJ10MT15X11
QUANTITY
100YXJ10MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YXJ10MT15X11
Internal Part NumberEIS-100YXJ10MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YXJ10MT15X11
Related Links100YXJ1, 100YXJ10MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
100YXJ10MT15X11 Details Description
Related parts for 100YXJ10MT15X11
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 44MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 3.25M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf