Rubycon 100ZL100MEFC10X23
100ZL100MEFC10X23 picture photo
Mfg. Part Number
100ZL100MEFC10X23
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZL100MEFC10X23.pdf
Availability of 100ZL100MEFC10X23
QUANTITY
100ZL100MEFC10X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZL100MEFC10X23
Internal Part NumberEIS-100ZL100MEFC10X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZL100MEFC10X23
Related Links100ZL100, 100ZL100MEFC10X23 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZL100MEFC10X23 Details Description
Related parts for 100ZL100MEFC10X23
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
KIT POWERCORE FLEX INT'L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK&LOOP PAD HOLDER 250BP 5PC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 34 POS RA 2.54 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf