Rubycon 100ZL220MEFC12.5X30
100ZL220MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
100ZL220MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZL220MEFC12.5X30.pdf
Availability of 100ZL220MEFC12.5X30
QUANTITY
100ZL220MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZL220MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-100ZL220MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance63 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZL220MEFC12.5X30
Related Links100ZL220M, 100ZL220MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZL220MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 100ZL220MEFC12.5X30
IC COMPARATOR DUAL HI SPD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
8331-20 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
Nonvolatile Memory, Dual 1024 Position Programmable Resistors IC datasheet.pdf