Rubycon 100ZL330MEFCG412.5X40
100ZL330MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
100ZL330MEFCG412.5X40
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZL330MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 100ZL330MEFCG412.5X40
QUANTITY
100ZL330MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZL330MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-100ZL330MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZL330MEFCG412.5X40
Related Links100ZL330ME, 100ZL330MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZL330MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 100ZL330MEFCG412.5X40
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
KIT MINIGATE LOGIC DESIGN datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
18+18 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LED DURIS E3 COOL WHT 5700K 2SMD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 630VDC datasheet.pdf