Rubycon 100ZLH270MEFC16X20
100ZLH270MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH270MEFC16X20
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH270MEFC16X20.pdf
Availability of 100ZLH270MEFC16X20
QUANTITY
100ZLH270MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH270MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-100ZLH270MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current875mA
Impedance58 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH270MEFC16X20
Related Links100ZLH270, 100ZLH270MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH270MEFC16X20 Details Description
Related parts for 100ZLH270MEFC16X20
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
LED RED 2MM 3.6V RT ANGLE PC MNT datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.180" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V .17A SOT-23 datasheet.pdf