Rubycon 100ZLH390MEFC12.5X40
100ZLH390MEFC12.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLH390MEFC12.5X40
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLH390MEFC12.5X40.pdf
Availability of 100ZLH390MEFC12.5X40
QUANTITY
100ZLH390MEFC12.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLH390MEFC12.5X40
Internal Part NumberEIS-100ZLH390MEFC12.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.287A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLH390MEFC12.5X40
Related Links100ZLH390M, 100ZLH390MEFC12.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLH390MEFC12.5X40 Details Description
Related parts for 100ZLH390MEFC12.5X40
IC DGTL PWM 24BIT 6CH HP 64-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 6CSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf