Rubycon 100ZLJ47MT78X16
100ZLJ47MT78X16 picture photo
Mfg. Part Number
100ZLJ47MT78X16
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100ZLJ47MT78X16.pdf
Availability of 100ZLJ47MT78X16
QUANTITY
100ZLJ47MT78X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100ZLJ47MT78X16
Internal Part NumberEIS-100ZLJ47MT78X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA @ 120Hz
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100ZLJ47MT78X16
Related Links100ZLJ4, 100ZLJ47MT78X16 Datasheet, Rubycon Distributor
100ZLJ47MT78X16 Details Description
Related parts for 100ZLJ47MT78X16
RES SMD 52.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CH20M6 HINGED COVER CLEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 47MH 1.3A HORZ datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf