FFF 10104997-00C-10DLF
10104997-00C-10DLF picture photo
Mfg. Part Number
10104997-00C-10DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL 2W
Datasheet Download
10104997-00C-10DLF.pdf
Availability of 10104997-00C-10DLF
QUANTITY
10104997-00C-10DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-00C-10DLF
Internal Part NumberEIS-10104997-00C-10DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Series Plating 02/Jul/2015
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingTray
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-00C-10DLF
Related Links10104997-, 10104997-00C-10DLF Datasheet, FFF Distributor
10104997-00C-10DLF Details Description
Related parts for 10104997-00C-10DLF
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
WEBCAM USB 1.1 W/MICROPHONE datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3POS 7.5MM datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL SN/PB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf