SiTIME SIT1602AC-22-33S-27.000000G
SIT1602AC-22-33S-27.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-22-33S-27.000000G.pdf
Availability of SIT1602AC-22-33S-27.000000G
QUANTITY
SIT1602AC-22-33S-27.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-22-33S-27.000000G
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-22-33S-27.000000G
Related LinksSIT1602AC-22-, SIT1602AC-22-33S-27.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-22-33S-27.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-22-33S-27.000000G
MOSFET N-CH 20V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 6.17V SOT223 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 4A SOT23-6 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP D-3 20-24AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 15A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 10A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf