FFF 10104997-V0C-70B
10104997-V0C-70B picture photo
Mfg. Part Number
10104997-V0C-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK
Datasheet Download
10104997-V0C-70B.pdf
Availability of 10104997-V0C-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104997-V0C-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104997-V0C-70B
Internal Part NumberEIS-10104997-V0C-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical54 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104997-V0C-70B
Related Links10104997, 10104997-V0C-70B Datasheet, FFF Distributor
10104997-V0C-70B Details Description
Related parts for 10104997-V0C-70B
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC RF SWITCH SPDT 75 OHM 12QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAGE NUT M6 250/PK datasheet.pdf
RES 825.9 OHM .02% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf