FFF 10104999-00E-30B
10104999-00E-30B picture photo
Mfg. Part Number
10104999-00E-30B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 2W 6PVH 8COL
Datasheet Download
10104999-00E-30B.pdf
Availability of 10104999-00E-30B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10104999-00E-30B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10104999-00E-30B
Internal Part NumberEIS-10104999-00E-30B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical72 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10104999-00E-30B
Related Links10104999, 10104999-00E-30B Datasheet, FFF Distributor
10104999-00E-30B Details Description
Related parts for 10104999-00E-30B
TERM BLOCK HDR 21POS 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
ADAPTOR FOR D-SUB SET DOUBLE ROW datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf