FFF 10112690-T01-02LF
10112690-T01-02LF picture photo
Mfg. Part Number
10112690-T01-02LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT
Datasheet Download
10112690-T01-02LF.pdf
Availability of 10112690-T01-02LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10112690-T01-02LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10112690-T01-02LF
Internal Part NumberEIS-10112690-T01-02LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMezzSelect
PCN Assembly/OriginMinitek Assembly 12/Nov/2013
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10112690-T01-02LF
Related Links10112690, 10112690-T01-02LF Datasheet, FFF Distributor
10112690-T01-02LF Details Description
Related parts for 10112690-T01-02LF
FILTER POWER LINE 220A 300/520V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 65MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SWITCH 4WLCSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf