FFF 10120124-00E-70DLF
10120124-00E-70DLF picture photo
Mfg. Part Number
10120124-00E-70DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3P 8C 2W VERT XCHD HDR
Datasheet Download
10120124-00E-70DLF.pdf
Availability of 10120124-00E-70DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10120124-00E-70DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120124-00E-70DLF
Internal Part NumberEIS-10120124-00E-70DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal Pairs, 28 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120124-00E-70DLF
Related Links10120124-, 10120124-00E-70DLF Datasheet, FFF Distributor
10120124-00E-70DLF Details Description
Related parts for 10120124-00E-70DLF
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-223 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 1210 datasheet.pdf
CONNECTOR 5-15 NEMA HI-IMPACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE 5M 22 AWG datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 6POS datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf