FFF 10120124-A0E-10DLF
10120124-A0E-10DLF picture photo
Mfg. Part Number
10120124-A0E-10DLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK
Datasheet Download
10120124-A0E-10DLF.pdf
Availability of 10120124-A0E-10DLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10120124-A0E-10DLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10120124-A0E-10DLF
Internal Part NumberEIS-10120124-A0E-10DLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal Pairs, 28 Ground
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10120124-A0E-10DLF
Related Links10120124-, 10120124-A0E-10DLF Datasheet, FFF Distributor
10120124-A0E-10DLF Details Description
Related parts for 10120124-A0E-10DLF
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 350VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 80VDC datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf